Tłumacz

piątek, 12 grudnia 2008

Powierzchnia pod decoupage.

Podłoże pod decoupage należy odpowiednio przygotować,by nasza praca miała dobrą jakość i trwałość.
Powierzchnię należy więc wygładzić papierem ściernym, odtłuścić oraz zwiększyć przyczepność.


Do wygładzania powierzchni drewnianych służą papiery o małej ziarnistości. Powierzchnie śliskie typu: metal,szkło,ceramika, wymagają najpierw odtłuszczenia. Można to zrobić zwykłym płynem do mycia naczyń lub przetrzeć przedmiot rozpuszczalnikiem.

Do zwiększenia przyczepności farb służy medium podkładowe( primer). Są to specjalne środki zabezpieczające powierzchnie i stanowiące bazę pod farbę. Nakłada się go bardzo łatwo, najlepiej lekko sztywnym pędzlem.
Do każdego rodzaju powierzchi możemy dobrać odpowiedni primer.
Potem wystarczą 1-2 warstwy farby by całkowicie pokryć przedmiot.
Tak mówią kanony decoupage.

Osobiście nie używam primera, bo to kolejny drogi zakup.Narazie sobie radzę z samą farbą podkładową i wszystko się trzyma. By uniknąć kłopotów przy nakładaniu farby podkładowej (np.ścieranie pędzlem) używam do nakładania gąbki od zmywaka i tapuję nią. Farba idealnie nakłada sie nawet na śliskie powierzchnie.Tak przygotowany przedmiot pozostawiamy do solidnego wyschnięcia.
Po wyschnięciu ewentualne nierówności powierzchni możemy delikatnie zniwelować papierem ściernym o gradiencie 200-250.

Gotowe.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

witam.mam pytanie odnosnie przygotowywania powierzchni.zrobilam takie male pudelko drewniane,najpierw pomalowalam je niebieska farba,pozniej spekaczem jednoskaldnikowym,nastepnie biala farba.wtedy zaczely mi sie pojawiac brazowe plamy na bialej farbie.po przyklejeniu serwetek,pol pudelka jest brazowego.nie wiem co mam teraz z tym zrobic.nie wiem czy to wina tego ze nie uzylam zadnego gruntu pod farbe,czy to wina drzewa.boje sie ze jak zamaluje na bialo te plamy,to przy lakierowaniu znow wyjda.masakra.nie mam plynu postarzajacego,bo mysle ze to by moglo zakryc czesciowo te paskudztwa.miala pani taki problem?prosze o pomoc.dziekuje.kasia