Tłumacz

piątek, 12 grudnia 2008

Decoupage.Naklejanie serwetek na powierzchnię.Aby nakleić motyw serwetkowy na powierzchnię,odrywamy dwie spodnie warstwy serwetki (zostawiamy tylko tą zadrukowaną), następnie wytargujemy lub wycinamy nożyczkami fragment motywu, który chcemy nakleić. W przypadku serwetek ryżowych, które posiadają tylko jedną warstwę, od razu przystępujemy do wycinania lub wytargiwania.


Smarujemy przedmiot klejem do serwetek, nakładamy serwetkę (wygładzamy rozprowadzając od środka motywu na zewnątrz, palcami lub przy użyciu pędzla), a gdy trochę przeschnie miękkim pędzęlkiem (zamoczonym w kleju) dokładnie wygładzamy i spłaszczamy nierówności.
Pokrywamy serwetkę cieńką warstwą kleju, aby ją zabezpieczyć.

W przypadku serwetek ryżowych możemy nałożyć suchą serwetkę na dekorowany przedmiot (dzięki temu możemy ją bardzo precyzyjnie umiejscowić), a następnie smarujemy klejem po wierzchu, tak aby klej przeniknął przez włókna serwetki.

Naklejanie serwetek jest uzależnione od tego jakiego rodzaju Crackle używamy. Jeżeli decydujemy się na preparat jednoskładnikowy (dwa kolory czyli Crackle Country, to zaczynamy od wykonania spękań a następnie naklejamy serwetki.

W przypadku użycia Crackle dwuskładnikowych dających przezroczyste spękania postępujemy dokładnie odwrotnie - najpierw naklejamy motyw, a następnie (jak klej dobrze wyschnie) przystępujemy do nakładnia kolejnych warstw (Step 1, Step 2) Crackle.


Jeżeli brzegi wytarganego/wyciętego motywu kontrastują z tłem, możemy podmalować okolice konturu, tak by wycieniować przejście w tło.

Do cieniowania używamy farb akrylowch. Dla ułatwienia sobie pracy warto zastosować specjalny opóźniacz do farb akrylowych , dzięki czemu farby wolniej schną. Cieniowania możemy wykonywać pędzelkiem gąbkowym, płaskim pędzlem lub szmatką - w zależności od tego, czego użyjemy do nakładania farb, uzyskamy różne efekty.

Całość dekoracji pokrywamy przeźroczystym lakierem akrylowym.Na początek 2-5 warstw.
Jeżeli na powierzchni widoczne są nierówności wygładzamy je delikatnie papierem ściernym i kładziemy kolejne warstwy lakieru.Lakier nakładamy aż uzyskamy porządany efekt (gładkości i wtopienia motywu).

Brak komentarzy: